امروز : پنج شنبه, 08 تیر 1396

24 ژانویه 1872، تولد موریس ویلیام تراورز شیمی‌دان انگلیسی

IMAGE

تراورز با شیمی‌دان اسکاتلندی ویلیام رمزی در اکتشاف گازهای نجیب کریپتون (Kr)، زنون (Ne) و نئون (Ne) همکاری...

ادامه مطلب...

گرافن

IMAGE

اگر چه کربن می تواند با پیوند برقرار کردن با چهار اتم  یک شبکه ی سه بعدی در الماس را ایجاد کند ، اما وقتی کربن با سه اتم کربن پیوند برقرار میکند یک ورقه ی دوبعدی ایجاد می شود .  این ورقه ها را گرافن می نامند .

...

ادامه مطلب...

ویتامین آ

IMAGE

ویتامین آ

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت...

ادامه مطلب...

نایلون 6

IMAGE

نایلون 6 یکی از اعضای خانواده ی پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. نایلون 6 نخستین بار توسط پول اسکلاک تولید شد. نایلون 6 یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها است. الیاف نایلون 6 بسیار محکم...

ادامه مطلب...

سوربیتول

IMAGE

سوربیتول یک الکل پلی هیدریک می باشد و در طبیعت به طور گسترده ای توزیع شده است غنی ترین منبع سوربیتول دانه های سماق کوهی (Rowan or maintain Ash berry) می باشد . اما فراورده طبیعی و دست نخورده آن از نظر تجارتی ارزشی ندارد .این ماده...

ادامه مطلب...

اسید کربنیک

IMAGE

اسید کربنیک در نتیجه واکنش دی‌اکسید کربن و آب تولید می‌شود.

  ادامه مطلب...

تترامتيل سيلان (TMS)

IMAGE

تترامتيل سيلان (TMS) يا 4(CH3)Si در مطالعات پروتوني رزونانس مغناطيسي هسته NMR به عنوان استاندارد دروني استفاده مي‌شود.

ادامه مطلب...

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید

IMAGE

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید PFOA یا پنتادکافلوئورو اکتانوئیک اسید یک مایع بی رنگ با دمای جوش در حد 189 – 192 درجه سانتی گراد می باشد. این ماده به طور گسترده به عنوان یک سورفاکتانت در پلیمریزاسیون امولسیون...

ادامه مطلب...

هیدروژن سولفید

IMAGE

هیدروژن سولفید (H2S) گازی بی رنگ و متراکم می باشد. در غلظت کم بوی تخم مرغ آب پز داشته و در غلظت بالا به شدت سمی بوده و حتی دارای قابلیت انفجار است. این گاز در طبیعت...

ادامه مطلب...

فورانیول عامل بوی توت فرنگی

IMAGE

فورانیول ترکیبی طبیعی با اتمهای اکسیژن در گروه عاملی کتون، هیدروکسیل و اتر می باشد. این ترکیب در ابتدا به عنوان ماده بوی توت فرنگی شناخته شد اما در سایر مواد غذایی...

ادامه مطلب...

مجله علمی ـ خبری کمیکا فروردین ماه 1395

IMAGE

در این شماره می خوانید:

>> گرمایش زمین: یخچالهای طبیعی نیوزلند بیست درصد کوتاه تر شده اند

>> روش تازه محققان برای درمان سکته مغزی

>> خزانه جهانی برای نگهداری بذرهای کشاورزی در قطب شمال

>> استفاده از امواج فراصوتی برای بهبود کیفیت نان

ادامه مطلب...

ولتامتری با روبش خطی پتانسیل

در این روش پتانسیل شیب داری را به الکترود ساکن شناور در محلول ساکن اعمال می‌کنند و تغییرات جریان حاصل را نسبت به پتانسیل الکترود ثبت می‌کنند. منحنی حاصل که شکل دماغه نا‌ متقارنی دارد، را LSV گرام و در حالت کلی تر ولتاموگرام می‌گویند.

 LSV جزو روش‌های پتانسیواستا است و از سه الکترود کار، کمکی و شناساگر استفاده می‌شود و بسته به جهت روبش پتانسیل، فرایند الکترودی و جریان وابسته به آن،ممکن است ماهیت آندی یا کاتدی داشته باشند.

در این روش اعمال پتانسیل شیب‌داری در محدوده بین پتانسل اولیه E1 که برای آن واکنشی در سطح الکترود وجو ندارد، و پتانسیل نهایی E2 که پتانسیلی واقع در روی سکوی انتشار گونه آزمایشی است، اعمال می‌شود.

 

ابتدا گونه‌های موجود در مجاورت الکترود کار در واکنش الکترودی شرکت کنند و گرادیان غلظتی را که موجب انتقال ماده با انتشار است، در اطراف الکترود در درون لایه انتشار بوجود می‌آورند.

 

 با تغییر تدریجی پتانسیل الکترود، تعداد بیشتری از گونه های الکترو‌فعال در فرایند الکترودی وارد می‌شوند و شدت جریان افزایش می‌یابد تا حدی که غلظت گونه‌های مجاور سطح الکترود به صفر می‌گراید ( Cs به سمت صفر میل می‌کند) و جریان به بیشترین میزان خود می‌رسد. (جریان انتشار حد = جریان دماغه)

از این لحظه  به بعد، آثار گسترش در لایه انتشار ظاهر می‌شود و شار ماده رسیده به سطح الکترود، به دلیل گسترش لایه انتشار بتدریج کم می‌شود که نتیجه آن کاهش تدریجی و با آهنگ کاترلی جریان می‌باشد.

شدت جریان دماغه متناسب با غلظت گونه آزمایشی است. علاوه بر این جریان دماغه متناسب با جذر سرعت روبش افزایش می‌یابد، در نتیجه با افزایش سرعت روبش پتانسیل می‌توان حساسیت روش را بالا برد. از طرفی جریان خازنی متناسب با افزایش سرعت روبش پتانسیل، زیاد می‌شود.

در سرعت روبش بالای پتانسیل و غلظت های پایین ترکیب آزمایشی، جریان خازنی مهم می‌شود و LSV دچار انحراف شدید می‌شود. ( جران خازنی مقداری ثابت است و مستقال از غلظت ترکیب آزمایشی است)

در سرعت‌های روبش بالای پتانسیل، جذب سطحی حتی مقادیر بسیار اندک گونه الکترواکتیو، مهم می‌باشد. مانند جریان خازنی، جریان حاصل از جذب سطحی با سرعت روبش پتانسیل متناسب است. بنابراین تاثیرات سطحی کم اهمیت در سرعت‌های روبش پایین، می‌تواند در سرعت‌های روبش بالا غلبه پیدا کنند.

حد حساسیت روش بین می‌باشد. قدرت جداکنندگی روش هم بسته به شرایط آزمایش بین 200 تقسیم بر n تا 100 تقسیم بر n میلی‌ولت تغییر می‌کند.

در صورتی که محلول آزمایشی دارای چندین ترکیب الکتروفعال با پتانسیل‌های فرمال متفاوت باشند، به تعداد آنها دماغه در LSV ظاهر می‌شود.

 


دانشنامه تخصصی شیمی - کمیکا

دکتر ابراهیم مرادی


 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 • شیمی عمومی
 • طیف سنجی
 • جداسازی و کروماتوگرافی
 • الکتروشیمی
 • شیمی آلی
 • محیط زیست
 • تقویم شیمی
 • مولکول شیمی
 • طیف سنج جرمی
 • شیمی فیزیک
 • شیمی مواد غذایی
 • نانوشیمی
 • شیمی و کامپیوتر
 • شیمی تجزیه
 • مجله علمی ـ خبری کمیکا
 • دانلودها
 • سم شناسی

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

آمار سایت

428155
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
283
575
3073
419111
26560
28376
428155

آی‌پی شما: 23.20.53.150
امروز: پنج شنبه، 08 تیر 1396 - ساعت: 08:04:09