امروز : پنج شنبه, 08 تیر 1396

24 ژانویه 1872، تولد موریس ویلیام تراورز شیمی‌دان انگلیسی

IMAGE

تراورز با شیمی‌دان اسکاتلندی ویلیام رمزی در اکتشاف گازهای نجیب کریپتون (Kr)، زنون (Ne) و نئون (Ne) همکاری...

ادامه مطلب...

گرافن

IMAGE

اگر چه کربن می تواند با پیوند برقرار کردن با چهار اتم  یک شبکه ی سه بعدی در الماس را ایجاد کند ، اما وقتی کربن با سه اتم کربن پیوند برقرار میکند یک ورقه ی دوبعدی ایجاد می شود .  این ورقه ها را گرافن می نامند .

...

ادامه مطلب...

ویتامین آ

IMAGE

ویتامین آ

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت...

ادامه مطلب...

نایلون 6

IMAGE

نایلون 6 یکی از اعضای خانواده ی پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. نایلون 6 نخستین بار توسط پول اسکلاک تولید شد. نایلون 6 یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها است. الیاف نایلون 6 بسیار محکم...

ادامه مطلب...

سوربیتول

IMAGE

سوربیتول یک الکل پلی هیدریک می باشد و در طبیعت به طور گسترده ای توزیع شده است غنی ترین منبع سوربیتول دانه های سماق کوهی (Rowan or maintain Ash berry) می باشد . اما فراورده طبیعی و دست نخورده آن از نظر تجارتی ارزشی ندارد .این ماده...

ادامه مطلب...

اسید کربنیک

IMAGE

اسید کربنیک در نتیجه واکنش دی‌اکسید کربن و آب تولید می‌شود.

  ادامه مطلب...

تترامتيل سيلان (TMS)

IMAGE

تترامتيل سيلان (TMS) يا 4(CH3)Si در مطالعات پروتوني رزونانس مغناطيسي هسته NMR به عنوان استاندارد دروني استفاده مي‌شود.

ادامه مطلب...

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید

IMAGE

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید PFOA یا پنتادکافلوئورو اکتانوئیک اسید یک مایع بی رنگ با دمای جوش در حد 189 – 192 درجه سانتی گراد می باشد. این ماده به طور گسترده به عنوان یک سورفاکتانت در پلیمریزاسیون امولسیون...

ادامه مطلب...

هیدروژن سولفید

IMAGE

هیدروژن سولفید (H2S) گازی بی رنگ و متراکم می باشد. در غلظت کم بوی تخم مرغ آب پز داشته و در غلظت بالا به شدت سمی بوده و حتی دارای قابلیت انفجار است. این گاز در طبیعت...

ادامه مطلب...

فورانیول عامل بوی توت فرنگی

IMAGE

فورانیول ترکیبی طبیعی با اتمهای اکسیژن در گروه عاملی کتون، هیدروکسیل و اتر می باشد. این ترکیب در ابتدا به عنوان ماده بوی توت فرنگی شناخته شد اما در سایر مواد غذایی...

ادامه مطلب...

مجله علمی ـ خبری کمیکا فروردین ماه 1395

IMAGE

در این شماره می خوانید:

>> گرمایش زمین: یخچالهای طبیعی نیوزلند بیست درصد کوتاه تر شده اند

>> روش تازه محققان برای درمان سکته مغزی

>> خزانه جهانی برای نگهداری بذرهای کشاورزی در قطب شمال

>> استفاده از امواج فراصوتی برای بهبود کیفیت نان

ادامه مطلب...

باتری یون لیتیومی (معرفی، مکانیزم و افت پتانسیل ها)

در حال حاضر باتری یون لیتیوم بدلیل مشخصات عالی، برجسته ترین باتری از جنبه کاربرد و تحقیق و توسعه است. در این مقاله باتری یون لیتیومی معرفی و مزایای آن و مکانیزم عملکرد آن شرح داده می شود. ارتباط ویژگی های بیرونی با واکنش ها و انتقال های میکروسکوپی بیان می شود. مشکل رشد دندریتی برای باتری یون لیتیومی بیان می شود. واکنش های دقیق و آنچه در شارژ و دشارژ اتفاق می افتد را بیان می کند.

1. معرفی باتری یون لیتیومی 

لیتیوم طبق جدول پتانسیل الکتروشیمیایی (جدول1 ) منفی ترین پتانسیل احیایی را دارد. به همین دلیل می تواند به عنوان یک آند با مناسب ترین ولتاژ برای باتری مطرح باشد.


جدول1- سری پتانسیل های الکتروشیمیایی بر مبنای واکنش احیایی

لیتیوم همچنین بدلیل جرم مولی پایین (سبکی) ظرفیت بالایی را فراهم می کند. برای مقایسه؛ فلز روی دارای ظرفیت 0.82Ah/g و سرب دارای ظرفیت 0.26Ah/g است در حالی که لیتیوم دارای ظرفیت3860mAh/g ) 3.86Ah/g ) است. روی هم رفته، ظرفیت و ولتاژ بالای لیتیوم، می تواند چگالی انرژی بالایی را در باتری فراهم کند. همچنین لیتیوم شعاع کوچکی دارد که موجب می شود سرعت انتقال یونی بالایی داشته باشد و توان خوبی را برای باتری ارایه دهد. اما لیتیوم واکنش پذیری بالایی دارد. لیتیوم چون یک فلز قلیایی است با آب بشدت واکنش می دهد بنابراین نمی توان از محلول آبی به عنوان الکترولیت استفاده کرد. در باتری های اولیه (غیرقابل شارژ) با جایگزینی الکترولیت آلی به جای آب، این مشکل حل می شود. الکترولیت آلی از یک حلال آلی مانند اتیلن کربنات تشکیل شده که به آن یک نمک از لیتیوم مثل LiPF6 اضافه می شود تا رسانش یونی لازم را فراهم کند اگر چه رسانش یونی این باتری کمتر از محلول آبی است ولی مشکل واکنش پذیری را حل می کند. اما استفاده از فلز لیتیوم در باتری های ثانویه (قابل شارژ) امکان پذیر نیست. در حین دشارژ اتم لیتیوم در قطب منفی اکسید می شود (تبدیل به یون)، یون لیتیوم به قطب مثبت رفته و واکنش احیایی صورت می گیرد. خب تا اینجا مشکلی نیست، اما در حین شارژ باتری، باید تمامی واکنش ها برعکس شود (همان طور که در مقالات اولیه بیان شد در شارژ جای آند و کاتد عکس می شود ولی قطب مثبت و منفی همواره ثابت است) یعنی یون لیتیوم به سمت قطب منفی (همان محل فلز لیتیوم) بیاید و احیا شود (یون تبدیل به اتم شود) و بعد روی قطب منفی رسوب کند. به دلایلی که در حال حاضر لازم به ذکر نیست لیتیوم به صورت رسوب یکنواخت و مسطحی رشد نمی کند (در بعضی مناطق خیلی سریع تر رشد می کند) که اصطلاحا رشد دندریتی گویند. این نوع رشد در شکل 1 نشان داده شده است. علاقمندان برای آشنایی به رشد دندریتی می توانند به کتاب های مهندسی مواد مراجعه کنند ولی برای مباحث ما همین مقدار کفایت می کند. چون فاصله بین دو الکترود زیاد نیست (چون وقتی فاصله زیاد باشد مقاومت الکتریکی مربوط به رسانش یونی زیاد و باتری غیر مفید می شود.) رشد لیتیوم ادامه می یابد و به قطب مثبت می رسد و منجر به اتصال کوتاه باتری می شود. در نتیجه گرمای بالایی تولید شده در حالی که دیگر جریان الکتریکی تولید نمی شود. گرمای زیاد منجر به وقوع یک سری واکنش های زنجیره ای می شود که بدلیل واکنش پذیری بالای فلز لیتیوم حتی احتمال انفجار وجود دارد.


شکل 1- نمایش رشد دندریتی برای لیتیوم 

وجود این مشکلات، و از طرفی، جذابیت الکتروشیمیایی فلز لیتیوم، منجر به این شده تا تحقیقاتی برای جایگزینی فلز لیتیوم ولی بهره برداری از مزایای واکنش لیتیوم صورت گیرد. لذا برای اولین بار شرکت سونی باتری هایی را تولید کرد که در آن ها به جای فلز لیتیوم، از گرافیت (که مشکل رشد دندریتی ندارد) به عنوان آند استفاده می شود. در این باتری واکنش اکسیداسیونی مربوط به لیتیوم، در گرافیت رخ می دهد. بدین شکل که در حین شارژ، یون لیتیوم احیا می شود و به صورت اتم لیتیوم در بین صفحات گرافیت ذخیره می شود.در حالی که در زمان دشارژ، اتم لیتیوم موجود در گرافیت، به شکل یون درآمده و به سمت کاتد حرکت می کند و در آنجا واکنش احیا (البته احیای یک عنصر واسطه، نه یون لیتیوم) رخ می دهد. تمامی واکنش ها به همراه با واکنش کلی باتری به خوبی در شکل های 2 و 3 نمایش داده شده است. در شکل2، M یکی از عناصرواسطه همانند کبالت، نیکل، منگنز و یا ترکیبی از این هاست و در کاتد تغییر عدد اکسایش یکی از این عناصر صورت می گیرد. کاتد باتری های تجاری از جنس LiCoO2 است که به اختصار LCO نامیده می شود. چون در این نوع آند و کاتد بیان شده، به ترتیب، اتم و یون لیتیوم ذخیره می شوند به این نوع الکترودها درجی (Intercalation) گویند.


شکل 2- نمایش واکنش ها و عملکرد باتری یون لیتیومی 

برای ایجاد جریان در یک باتری، باید کل چرخه انتقال یون ها،الکترون ها و واکنش ها طی شود. در حالت دشارژ ابتدا باید در آند (گرافیت) اتم لیتیوم موجود در لایه های گرافیت از آن خارج شده و تبدیل به یون لیتیوم شود، سپس یون درون الکترولیت، و الکترون آزاد شده از واکنش درون مدار بیرونی حرکت کند . یون لیتیوم از طریق الکترولیت به کاتد می رسد و در درون ساختار کاتد قرار می گیرد و الکترون هم از طریق مدار بیرونی وارد کاتد شده و کاتد را احیا می کند. در زمان شارژ کلیه واکنش ها عکس می شوند.


شکل 3- نمایش یک باتری یون لیتیومی تجاری همراه با واکنش ها

به دلیل حضور یون لیتیوم در واکنش ها به این نوع باتری، یون لیتیومی LIB)Lithium Ion Battery) گفته می شود. در حالی که به باتری های اولیه، که از خود فلز لیتیوم به عنوان آند استفاده می کنند، باتری لیتیومی گویند. در باتری یون لیتیومی چون هنوز هم واکنش اکسایش اتم لیتیوم رخ می دهد (ولی این بار در آندگرافیتی به جای قطعه فلز لیتیوم) دارای ولتاژی برابر 0.05 ولت تا 0.1 ولت بیشتر از قطعه فلز لیتیوم است. ولی ظرفیت گرافیت، مقدار 360mAh/g است که تقریبا 0.1 ظرفیت فلز لیتیوم است. ظرفیت به این دلیل پایین است که گرافیت نمی تواند به مقدار زیادی لیتیوم در خود ذخیره کند. چون ظرفیت دقیقا به تعداد لیتیوم های قابل ذخیره بستگی دارد. ولی بدلیل ولتاژ خیلی نزدیک به قطعه فلز لیتیوم، چگالی انرژی بالایی را ارایه می دهد. به طوری که باتری یون لیتیومی دارای ولتاژ سه برابر ولتاژ باتری نیکل متال هیدرید است و دارای چگالی انرژی چهار برابر باتری سرب اسید است. 
محاسن بالا موجب شده تا باتری یون لیتیومی به عنوان یکی از باتری های پرکاربرد مطرح باشد که به طور مداوم بر کاربرد آن افزوده شود و عمده تحقیقات و سرمایه گذاری ها بر روی آن متمرکز است. شکل 4 که مربوط به چندین سال پیش است کاربرد باتری های لیتیومی را نشان می دهد که سهم قابل توجهی است.


شکل 4- نمایش یک باتری لیتیومی تجاری همراه با واکنش ها

با توجه به این اهمیت اکثر مباحث مربوط به نانوفناوری این نوع باتری ها و باتری های نسل آینده مثل باتری های لیتیوم-سولفور، لیتیوم-هوا، سدیمی و ... مرتبط است. با این اوصاف باتری های نسل قدیمی تر که مطالب نانوفناوری کمتری دارند مثل باتری های نیکل متال هیدرید وسرب اسید به صورت جداگانه بحث نمی شوند فقط اگر مطالبی موجود باشد در مقالات متفرقه بیان خواهد شد. همچنین باتری های اولیه از جمله باتری لیتیومی بدلیل یک بار مصرف بودن، خیلی مورد پژوهش خصوصا در حوزه نانو نیستند. یک نکته قابل ذکر نیز این که در خیلی از نوشتجات علمی به باتری یون لیتیومی به اختصار لیتیومی هم گفته می شود.
دو نکته مهم وجود دارد که متاسفانه حتی، در خیلی از مقالات ISI هم دقت نشده است. یک اینکه در گرافیت یون لیتیوم ذخیره نمی شود بلکه اتم لیتیوم ذخیره می شود و در کاتد این یون لیتیوم نیست که احیا می شود بلکه یون لیتیوم به کاتد رفته و در آنجا نه یون لیتیوم بلکه یک عنصر دیگر، مثلا در کاتدهای متداول که از جنس LiCoO2 است کبالت احیا می شود. چون اگر لیتیوم در کاتد احیا بشود ولتاژ باتری صفر می شود( طبق جمع ترمودینامیکی دو واکنش عکس هم، و اعمال قانون نرست. )

2.
ارتباط مشخصه ها با اتفاقات میکروسکوپی
هدف اصلی از تحقیقات در باتری یون لیتیومی و دیگر باتری ها بهبود ویژگی هایی از باتری مانند انرژی، توان ظرفیت، ایمنی، پایداری، ارزانی، طول عمر سیکلی و مانند آنست. این ویژگی ها دقیقا به مکانیزم واکنش ها و انتقال های یونی و الکترونی باتری لیتییومی بستگی دارد. مثلا برای اینکه از ظرفیت باتری استفاده کنیم باید چرخه کامل باتری طی شود یا مقدار توان به سرعت نفوذ یون های لیتیوم مرتبط است. به بیان دیگر آنچه از ویژگی های بیرونی باتری مشاهده می کنیم به رفتار یون لیتیوم و الکترون ها در الکترود و الکترولیت مربوط است به طور مثال ظرفیت یک آند با تعداد اتم لیتیوم قابل ذخیره در زمان شارژ و آزاد شدن در حین دشارژ است سنجیده می شود یا پلاریزاسیون غلظتی که یکی از عوامل افت ولتاژ در باتری است از سرعت کند نفوذ یون در الکترودها نتیجه می شود. 
گفتیم که برای ایجاد جریان باید چرخه به طور کامل طی شود. حالا اگر جریانی که از باتری می گیریم بالا باشد قبل از اینکه یون های لیتیوم فرصت کنند ساختار کاتد را از انتها پر کنند بدلیل سرعت بالا در همان مراحل ابتدایی کاتد را پر می کنند و مانعی برای قرار گیری تمام یون های لیتیوم در کاتد می شوند که موجب می شود این یون های جدید نتوانند در ظرفیت شرکت کنند و این یکی از دلایل کاهش ظرفیت در مقابل افزایش جریان است که در مقالات قبل توضیح داده شد. 
در باتری های لیتیومی نیاز است که الکترودها علاوه بر رسانایی الکتریکی، توانایی ذخیره و هدایت یون ها را هم داشته باشند. اما به طورمثال در باتری دنیل نیازی به هدایت یونی الکترودها نیست. این قضیه انتخاب های ما برای الکترودها را محدود می کند چون علاوه بر لحاظ کردن ولتاژ و ظرفیت بالا باید رسانایی یونی خوبی هم موجود باشد. نانوساختارها بدلیل اینکه مسافت نفوذ را کاهش می دهند و همچنین نسبت سطح به حجم بالا می توانند راه حلی برای بهبود رسانایی یونی هستند که در بخش های آتی به این موضوع پرداخته می شود. 
توان یک باتری مستقیما به سرعت انتقال های یونی و الکترونی و سرعت واکنش اکسیداسیونی بستگی دارد. در باتری غالبا واکنش های شیمیایی با سرعت مناسبی رخ می دهد بنابراین محدود کننده جریان نیست. در باتری های با الکترولیت مایع (غالب باتری ها الکترولیت مایع دارند) بدلیل ماهیت مایع، رسانایی یونی بالاست لذا آن هم محدود کننده جریان باتری نیست اما الکترودها به دلیل جامد بودن (فضای فشرده تر) انتقال یونی مناسبی ندارند به علاوه الکترودها، هادی های الکترونی خوبی هم نیستند، بنابراین الکترودها محدود کننده جریان (یا توان) یک باتری هستند. در واقع یکی از علل کاهش انرژی در اثر افزایش توان به دلیل افت های مقاومتی ناشی از انتقال الکترون ها و یون هاست. لذا باید تا حد امکان این رسانایی یونی و الکترونی را افزایش داد تا توان مناسبی از باتری دریافت گردد. هرچه ابعاد ذرات ریزتر باشد، فاصله نفوذ یون ها و الکترون ها کمتر شده، از این رو رسانایی یونی و الکترونی بیشتر می شود. برای مثال در باتری لیتیومی وقتی کاتد مسیر مناسبی برای حرکت یون های لیتیوم فراهم نکند سرعت حرکت یون های لیتیوم پایین خواهد بود لذا جریان کم خواهدبود. با نانوساختار کردن چون مسافت نفوذ برای یون ها کمتر می شود می توان توان را بالا برد (یکی از حوزه های دیگر نانو)

3.
نانو و افت پتانسیل های سنیتیکی 
به طور کلی برای هر باتری صرف نظر از نوع آن، همواره سه نوع افت پتانسیل وجود دارد. این افت پتانسیل ها دلایل سینتیکی دارند و اصطلاحا به آن ها اورپتانسیل گفته می شود. این سه نوع افت پتانسیل در شکل 6 نمایش داده شده است. همان طور که مشاهده می شود هر کدام از این افت ها در محدوده جریان خاصی اهمیت بیشتری دارند و غالب می شوند. این افت ها در باتری و پیل های سوختی تاثیر فراوانی بر کاهش عملکرد دارند. یکی از افت ها ناشی از انرژی فعالسازی لازم برای واکنش هاست که به آن پلاریزاسیون فعالسازی (Activation polarization) گویند. این نوع اورپتانسیل از معادله تافل تبعیت می کند که رابطه لگاریتمی بین جریان و افت پتانسیل وجود دارد. این نوع افت پتانسیل، در جریان های کم خود را نشان می دهد. به دلیل سرعت بالای واکنش یون لیتیوم، این نوع از افت پتانسیل نقش خیلی عمده ای در باتری یون لیتیومی ندارد ولی در باتری های دیگری مثل لیتیوم-هوا یکی از مشکلات همین افت پتانسیل است که استفاده از کاتالیست را برای کاهش انرژی فعالسازی اجتناب ناپذیر می کند در حوزه این کاتالیست ها فناوری نانو می تواند وارد شود.

 
شکل 5- نمایش افت پتانسیل های سینیتکی 

نوع دیگری از افت پتانسیل که در باتری رخ می دهد ناشی از مقاومت الکترودها در انتقال گونه های باردار است (الکترون ها و یون ها) و اصطلاحا پلاریزاسیون اهمی (Ohmic polarization) نامیده می شود. چون الکترولیت یک رسانای ایده آل یونی نیست و الکترودها برای رسانش الکترون ایده آل نیستند و همچنین مقاومت اتصالات گوناگونی که وجود دارد همگی، موجب می شود که یک افت پتانسیل (که از قانون اهم تبعیت می کند داشته باشیم (همان مقاومت داخلی فرمول ساده مقاله قبل). همان طور که شکل 5 دلالت دارد این افت پتانسیل در نواحی میانی جریان خود نشان می دهد. در باتری های لیتیومی با الکترولیت مایع این افت پتانسیل عامل غالب نیست. ولی در باتری های با الکترولیت جامد که امروزه در باتری های موبایل استفاده می شود رسانش یونی الکترولیت جامد ضعیف است که باعث می شود توان و ولتاژ افت کند ولی تحقیقات نشان داده است که اضافه کردن نانوذرات به الکترولیت های جامد رسانش یونی بهبود قابل ملاحظه ای می یابد.
افت پتانسیل سوم با نام پلاریزاسیون غلطتی (Concentration polarization) که برای باتری های یون لیتیومی مهم است ناشی از گرادیان (اختلاف) غلظت یونی است. این اختلاف از کند بودن سرعت نفوذ یون لیتیوم در الکترودهای جامد ناشی می شود. واکنش اکسیداسیونی به سرعت صورت می گیرد ولی چون یون ها به دلیل ساختار فشرده الکترودها، خصوصا کاتد، به همان سرعتی که واکنش ها انجام می شود به محل واکنش نمی رسند، یک اختلاف غلظت یونی ایجاد می شود که چون یون ها باردارند تولید یک ولتاژ می کنند که از ولتاژ باتری کسر می شود. این نوع افت پتانسیل در جریان های بالا رخ می دهد و رابطه لگاریتمی با جریان دارد. این افت ولتاژ چون به نفوذ بستگی دارد، کم کردن مسیر لازم برای نفوذ، می تواند در کاهش افت پتانسیل موثر باشد لذا نانوفناوری در این حوزه می تواند موثر باشد. 
شکل 6 ولتاژ و توان نرمالیزه شده را بر اساس جریان نرمالیزه شده نشان می دهد همراه با علل کاهش ولتاژ که در بالا توضیح داده شد نشان می دهد. همان طور که مشاهده می شود ماکزیمم توان در جریان های بالا رخ می دهد و این همان تناظر یک به یک بین توان و جریان را که قبلا بیان کردیم به نوعی دیگر ثابت می کند. با استفاده از مواد دارای ساختار کریستالوگرافی مناسب تر و همین طور تنظیم ریزساختار (مانند نانو ابعاد کردن) می توان هم مقدار توان را افزایش داد و هم موقعیت را آن را در شکل بیشتر به سمت چپ برد. چون نانو اورپتانسیل ها را کم می کند و در الکترودهای بهره مند از نانو، می توان جریان را افزایش داد بودن اینکه ظرفیت به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش یابد. 


شکل 6- نمایش دیگری از توان و ولتاژ نرمالیزه شده باتری بر اساس جریان نرمالیزه شده 

4. جمع بندی و نتیجه گیری
در این مقاله با باتری یون لییتیومی آشنا شدیم و مزایای نانو نیز در خلال مباحث گفته شد. مشخص شد که آنچه به صورت میکروسکوپی رخ می دهد مثل سرعت انتقال ها و واکنش ها بر روی مشخصه هایی از باتری که در بیرون می بینیم مثل توان و ... اثرگذار است. در حین بیان این مطالب معلوم شد که نانو به طور موثری بر روی این مکانیزم های درونی موثر است و موجب می شود مشخصه های باتری بهبود یابد. در آخر انواع اورپتانسیل ها و اهمیت آن ها بر روی باتری یون لیتیومی بیان شد و تاثیر نانو در کاهش این اورپتانسیل ها هم خلاصه گفته شد.


دانشنامه علمی کمیکا

منبع: edu.nano.ir


 

نظرات   

 
0 #2 f 1395-12-28 17:59
باسلام
اگه سوال تجزیه داشته باشیم جواب میدین
نقل قول
 
 
0 #1 f 1395-12-28 17:59
باسلام
اگه سوال تجزیه داشته باشیم جواب میدین
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 • شیمی عمومی
 • طیف سنجی
 • جداسازی و کروماتوگرافی
 • الکتروشیمی
 • شیمی آلی
 • محیط زیست
 • تقویم شیمی
 • مولکول شیمی
 • طیف سنج جرمی
 • شیمی فیزیک
 • شیمی مواد غذایی
 • نانوشیمی
 • شیمی و کامپیوتر
 • شیمی تجزیه
 • مجله علمی ـ خبری کمیکا
 • دانلودها
 • سم شناسی

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

آمار سایت

428140
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
268
575
3058
419111
26545
28376
428140

آی‌پی شما: 23.20.53.150
امروز: پنج شنبه، 08 تیر 1396 - ساعت: 08:04:37