امروز : پنج شنبه, 05 اسفند 1395

آمپرومتری و بی آمپرومتری

در روش تیتراسیون آمپرومتری، اختلاف پتانسیل مشخصی بین دو الکترود یکی قطبش پذیر (الکترود کار مانند پلاتین) و دیگری غیرقطبش پذیر (الکترود مرجع) اعمال شده و جریان بین دو الکترود ضمن اضافه کردن تیترکننده به محلول اندازه گیری می شود.
در این روش باید حداقل یکی از مواد شرکت کننده در واکنش تیتراسیون (آنالیت، تیترکننده و یا محصول) در پتانسیل اعمالی فعال باشند یعنی جریان اکسایش یا کاهش از خود نشان دهند.
همچنین باید محصول تیتراسیون (مانند تمام تیتراسیون های دیگر) کمپلکس یا رسوب پایدار باشد. همچنین محلول باید هم زده شود.
در آمپرومتری می توان از الکترودهای جامد و یا الکترود جیوه ای استفاده کرد، ولی در هر حال، باید سطح الکترود کم باشد، تا انجام واکنش روی سطح الکترود، تغییر بارزی در غلظت گونه درکل محلول ایجاد نکند.

در روش بی آمپرومتری، بر خلاف آمپرومتری، از دو الکترود قطبش پذیر مانند دو تا الکترود جیوه، پلاتین و … استفاده می شود. که بین آنها اختلاف پتانسیل کوچکی (در حد 50-250 mv) بر قرار است. و تغییرات جریان بین این دو الکترود، بر حسب حجم تیترانت رسم می شود. در بی آمپرومتری شرط مهم آن است که حداقل نیترانت و یا تیترشونده می بایست زوج برگشت پذیر باشد. برگشت پذیری به این معناست که واکنشهای اکسایش/کاهش خیلی سریع می باشند.

یک مثال از تیتراسیون آمپرومتری، تیتراسیون سریم (IV) توسط آهن (II) در پتانسیل 1.8 ولت و تیتراسیون KMnO4 توسط Fe (II) در پتانسیل 1.2 می باشد.

مزایای تیتراسیون آمپرومتری عبارت است از:
1- در تیتراسیون آمپرومتری، اندازه گیری مقدار کم جریان در پتانسیل ثابت قبل و بعد از نقطه پایانی برای به دست آوردن نقطه اکی والان کافی است. به عبارتی نیازی به اندازه گیری جریان های بزرگ نیست.
2- تیتراسیون آمپرومتری برای مواردی که پتانسیومتری چندان رضایت بخش نیست مانند روابط انحلال پذیری، مفید است. این حالت در تیتراسیون رسوبی و یا اسید باز بیشتر رخ می دهد.
3- در تیتراسیون ها معمولاً نمی توان تا غلظتهای خیلی پایین (رقت زیاد) کار کرد در حالی که تیتراسیون آمپرومتری در رقت های زیاد به راحتی به کار می آید.
4- نمک های خارجی (منظور گونه های همراه می باشد) در تیتراسیون آمپرومتری مزاحمتی ایجاد نمی کنند. بنابراین معمولاً به راحتی می توان الکترولیت حامل را برای حذف پدیده انتقال مهاجرت و ساده شدن روابط اضافه نمود.
5- تغییرات دمای ضمن تیتراسیون آمپرومتری مشاهده نمی شود.
6- این نوع تیتراسیون از خصوصیات مویینگی مستقل است.

 

 


دانشنامه تخصصی شیمی ـ کمیکا

دکتر عبدالرضا خواجه زاده

 


 

نظرات   

 
0 #1 امیر 1395-01-31 18:14
آقا فقط می تونم بگم دمتون گرررررم
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

جدیدترین مطالب